Czym jest stomatologia zachowawcza ?
Jest to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem ubytków powstałych w wyniku próchnicy lub urazów. Wczesne wyleczenie próchnicy pomaga uniknąć poważnych powikłań, jako że nieleczona może doprowadzić nawet do utraty zębów. W leczeniu ubytków stosuje się specjalistyczne materiały, zwane wypełnieniami, które mają za zadanie chronić ząb przed próchnicą i uszkodzeniami.
Rodzaje wypełnień:
Kompozytowe
Najczęściej stosowane. Można je dobrać pod kolor zęba. Wyróżniamy dwa rodzaje wypełnień kompozytowych: z użyciem materiałów światłoutwardzanych i chemoutwardzanych. Doskonale przylegają do zachowanych tkanek, dzięki czemu możliwe jest oszczędne opracowanie ubytku (a tym samym nie ma konieczności usuwania zdrowych tkanek zęba). Zęby rekonstruuje się szybko i łatwo, często w przeciągu jednej wizyty. Dzięki jonom fluoru wypełnienia kompozytowe pomagają dodatkowo w zapobieganiu próchnicy. Wzmacniają struktury zębów i są odporne na zgniatanie.
Inlay & Onlay porcelanowe
Są to wypełnienia, które pozwalają na idealne odtworzenie kształtu anatomicznego zębów. Wykonuje się je w pracowni protetycznej, a następnie wkleja do przygotowanego ubytku w zębie. Inlay & Onlay są odporne na ścieranie, dzięki nim ząb wygląda naturalnie i zachowuje swoje właściwości.
Wypełnienie glassjonomerowe
Jest to proszek zawierający szkło wapniowo-glinowo-krzemowe wzbogacone jonami fluoru. Wypełnienie takie jest biokompatybilny dla żywych tkanek. Jest to materiał wytrzymały na zgniatanie lecz mało odporny na rozciąganie. Ma bardzo dobre przyleganie do zębiny i wykazuje odporność na wilgoć.
Inlay & Onlay ze złota
W przypadku dużych ubytków stosuje się Inlay & Onlay ze złota, ponieważ jest to materiał, który nie powoduje uczuleń i cechuje go duża wytrzymałość. Ścieralność złota jest zbliżona do poziomu ścieralności szkliwa, a na dodatek zapobiegają powstawaniu próchnicy wtórnej, mają działanie bakteriostatyczne. Ze względu na kolor obudowy to wypełnienie stosuje się głównie w górnych zębach trzonowych.
Amalgamatowe
Jest to stop rtęci z kilkoma innymi materiałami, najstarszy materiał używany w stomatologii zachowawczej. Jest to bardzo trwałe i nieścieralne tworzywo, odporne na warunki zewnętrzne. Amalgmat stosuje się w leczeniu ubytków zębów bocznych lub niewidocznych ubytków przyszyjkowych, ponieważ ma srebro - przez co wyróżnia się na tle zębów.
Czym są wypełnienia?
Wypełnieniami nazywa się odtworzenie budowy anatomicznej
zęba, która została naruszona w wyniku powstania ubytków.
Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami.
Pracownicy naszej recepcji chętnie udzielą odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.
Godziny otwarcia:
Poniedziałek:
09:00-20:00
Wtorek:
09:00-20:00
Środa:
09:00-20:00
Czwartek:
09:00-20:00
Piątek:
09:00-20:00
Sobota:
Zamknięte
Niedziela:
Zamknięte