Implantologia - wszystko co musisz o niej wiedzieć
Implantologia staje się coraz bardziej popularną i częściej wykorzystywaną przez lekarzy dziedziną stomatologii. Zajmuje się ona wszczepianiem implantów dentystycznych, które strukturą przypominają śruby. Umieszczane w kości szczęki lub żuchwy Pacjenta, mają stanowić trwałe fundamenty do mocowania koron, protez zębowych czy mostów. Głównym celem implantologii jest więc uzupełnienie Pacjentom ubytków zębowych, w sposób, który zapewni im wygodę, komfort, funkcjonalność i estetykę jamy ustnej.
Implantologia i ogromny rozwój technologii z nią związanej znacznie poprawiły jakość życia osób z brakującymi zębami i stały się popularną metodą przywracania „zgubionych uśmiechów”. To stale rozwijająca się dziedzina stomatologii, w której sukcesywnie wprowadzane są nowe technologie i materiały, mające na celu poprawę skuteczności i trwałości implantów dentystycznych. Aktualnie z pełną świadomością możemy powiedzieć, że Pacjenci z implantami nie odczuwają praktycznie żadnej różnicy pomiędzy naturalnymi a pojedynczymi implantami zębowymi.
Czym są implanty stomatologiczne ?
Implanty stomatologiczne
Implant stomatologiczny to nic innego jak niewielka, najczęściej tytanowa śruba, która swoim wyglądem przypomina walec/ stożek. Jak już wspomnieliśmy, zazwyczaj użytym materiałem do produkcji implantu jest tytan, ze względu na właściwości nieuczulające. Co za tym idzie, jest on w pełni bezpieczny dla ludzkiego organizmu. Co więcej, doskonałe łączy się on z kością wyrostka dzięki procesowi osteointegracji (osseointegracji) i jest dużo bardziej wytrzymały, w porównaniu z naturalnym korzeniem zębowym na uszkodzenia mechaniczne.
Następnie do zintegrowanego implantu, przymocowuje się odpowiedni łącznik (na wzór kikuta zęba), na którym zostaje umieszczona korona protetyczna. Ta może być porcelanowa, akrylowa, cyrkonowa czy też ceramiczna. Cała konstrukcja swoim wyglądem nie różni się niczym od sąsiadujących zębów, z kolei wszystkie metalowe oraz tytanowe elementy są zasłonięte przez dziąsło w taki sposób, by były niewidoczne.
Pamiętajmy, że sam implant nie wystarczy
Jak już wspominaliśmy powyżej, implanty zębowe są tylko i aż „konstrukcją i fundamentem” dla korony – czyli tego, co widzimy gołym okiem. Dlatego też wbrew powszechnemu przekonaniu, nie zastępują one brakującego zęba. Zadaniem implantu jest zastąpienie korzenia zęba, który dopiero w połączeniu z koroną, mostem czy też protezą zębową tworzy finalny efekt. To, jaki rodzaj rekonstrukcji brakującego uzębienia zostanie zalecony, zależy w głównej mierze od ubytków w jamie ustnej.
Dla kogo przeznaczone są implanty stomatologiczne zębów?
Nowoczesna implantologia, to szereg innowacyjnych rozwiązań w stomatologii, które mają na celu przynieść wiele korzyści Pacjentom. Jednak niestety nie każdy kwalifikuje się do tego rodzaju zabiegu. Istnieją pewne kryteria i przeciwwskazania, które wpływają na decyzję lekarza dentysty / implantologa dotyczącą możliwości wszczepienia implantów.
Podstawowym kryterium jest wiek pacjenta. Zabieg implantologiczny jest zalecany dla osób pełnoletnich, których wzrost kości już się zakończył. Nie ma jednak górnej granicy wieku, więc implanty mogą być stosowane również u osób starszych, które potrzebują odbudowy zębów. Najstarszą osobą u jakiej wykonywaliśmy zabieg wszczepienia implantów była pacjentka w wieku 87 lat ! – oczywiście zakończony pełnym sukcesem.
Również Pacjenci z pewnymi chorobami lub stanami zdrowia mogą być niewłaściwymi kandydatami do zabiegu implantacyjnego. Przeciwwskazania obejmują m.in. cukrzycę (niekontrolowaną), choroby krwi, alergie na tytan, choroby psychiczne, alkoholizm, obecność nowotworów lub chorób reumatycznych. Ponadto, leczenie implantologiczne nie jest zalecane w czasie ciąży.
Jeszcze innym czynnikiem, który ma wpływ na możliwość leczenia jest stan higieny jamy ustnej. Osoby z problemami higienicznymi jamy ustnej mogą być bowiem bardziej narażone na komplikacje po zabiegu, dlatego konieczna jest odpowiednie zadbanie o uzębienie zarówno przed, jak i po wszczepieniu implantów. Decyzję o kwalifikacji do zabiegu implantologicznego finalnie podejmuje lekarz po dokładnej konsultacji i ocenie stanu zdrowia Pacjenta. Dla wielu osób implanty stanowią doskonałe rozwiązanie, które przywraca pełnię funkcji żucia i estetykę uśmiechu.
Jakie są główne zalety implantów zębowych?
Zalety implantów stomatologicznych są niepodważalne, a cała lista jest imponująca. Niemniej jednak do najważniejszych z nich możemy bez dwóch zdań zaliczyć:
- Trwałe i jakościowe rozwiązanie,
- Wygodne rozwiązanie, ze względu na brak konieczności wyjmowania protezy do czyszczenia,
- Bezpieczeństwo / zachowawczość za sprawą nieuszkadzania sąsiadujących zębów (tak może się dziać w przypadku mostów),
- Zastosowanie najnowocześniejszych cyfrowych metod wykonania zapewnia idealne wkomponowanie ich w uzębienie,
- Poprawa jakości życia oraz pewności siebie,
- Zapewnienie pięknego uśmiechu.
Nowoczesne rozwiązania w implantologii – implantologia cyfrowa
Jak wiemy, rozwój implantologii jest bardzo szybki i zauważalny. Nowe technologie pozwalają na szybsze, bezpieczniejsze i mniej bolesne leczenie. Jednym z takich nowych rozwiązań jest implantologia cyfrowa. Polega ona na szybkiej i dokładnej diagnostyce radiologicznej tj. CBCT oraz wykonania skanów jamy ustnej. Za sprawą złożonych komputerowo obrazów CBCT oraz modelu 3D uzębienia ze skanera wewnątrzustnego, może być złożony model 3D, który idealnie odwzorowuje jamę ustną Pacjenta – zarówno w zakresie układu kostnego, jak i tkanek miękkich.
Takie działanie pozwala precyzyjnie dobrać implant pod istniejące warunki danego pacjenta oraz zaplanować zabieg wszczepienia implantu. Samo umieszczenie implantu w wyrostku zębodołowym pacjenta wykonuje się w naszej klinice przy użyciu wcześniej przygotowanego szablonu chirurgicznego, który drukowany jest indywidualnie dla każdego pacjenta na drukarce 3D (czytaj więcej na temat szablonów chirurgicznych). Implantologia cyfrowa stanowi więc nowoczesny i nieinwazyjny sposób w porównaniu z tradycyjnymi, mało komfortowymi wyciskami. Chirurgiczny etap umieszczania implantu w kości jest z kolei wykonywany w znieczuleniu miejscowym, co redukuje uczucie dyskomfortu i bólu związanego z regeneracją tkanek.
Dla pacjentów o bardzo silnej dentofobii istnieje możliwość wykonania zabiegu w znieczuleniu ogólnym (tzw. narkoza) po wcześniejszej konsultacji anestezjologicznej oraz implantologicznej.
O implanty należy dbać, jak o własne zęby!
Należy pamiętać, że o implanty, jak i osadzone na nich korony należy dbać z należytą starannością, tak jak o własne, naturalne uzębienie. Co za tym idzie, powinniśmy szczotkować je przynajmniej 3 razy dziennie (po każdym posiłku), stosować płukanki na bazie chlorheksydyny, a do przestrzeni międzyzębowych stosować nić dentystyczną lub irygator. Prawidłowa dbałość o implanty zębowe jest niezwykle ważna, ponieważ to kolejny czynnik, który w dużym stopniu wpływa na ich trwałość. Co więcej, przez pierwsze kilka – kilkanaście dni po zabiegu wszczepienia implantu powinniśmy:
- Unikać wysiłku fizycznego,
- Odstawić alkohol i tytoń,
- Postępować według indywidualnych zaleceń lekarza wykonującego zabieg,
- Nie jeść twardych potraw,
- Stosować płukankę z chlorheksydyną.
Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami.
Pracownicy naszej recepcji chętnie udzielą odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.
Godziny otwarcia:
Poniedziałek:
09:00-20:00
Wtorek:
09:00-20:00
Środa:
09:00-20:00
Czwartek:
09:00-20:00
Piątek:
09:00-20:00
Sobota:
Zamknięte
Niedziela:
Zamknięte